MARDİN NUSAYBİN İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Cumhuriyetimizin kuruluşunun 95. Yıldönümü, şehir stadyum’unda büyük bir coşkuyla kutlandı.

Cumhuriyetimizin kuruluşunun 95. Yıldönümü, şehir stadyum’unda büyük bir coşkuyla kutlandı.

 Türkiye Cumhuriyeti Kuruluşunun 95. Yıl dönümü nedeniyle Nusaybin´de tören düzenlendi.

Kaymakam ve Belediye Başkan Vekil Mehmet Balıkçılar, Garnizon Komutanı P. Bnb. Cenk Özlüpınar, Jandarma Komutanı J. Bnb. Fatih Yıldırmaz, Emniyet Müdür Murat Sönmez ve Milli Eğitim Müdürümüz Ümit Çetin’in Şehir Stadyumunda yerlerini almasıyla tören başladı.

Kaymakam Balıkçılar ve Garnizon Komutanı Özlüpınar’ın tören alanındaki öğrenci ve vatandaşları selamlamasından sonra saygı duruşunda bulundu İstiklal marşı okundu.
Günün anlam ve önemini belirten konuşmasını yapan Kaymakam ve Belediye Başkan vekili Balıkçılar, bugün, tarihi şan ve şerefle dolu yüce ulusumuzun, yedi düvele karşı göğsünü siper edip istiklal mücadelesini vererek kurduğu Türkiye Cumhuriyeti Devletinin 95. Yıldönümü olduğunu kaydetti.
Balıkçılar şöyle konuştu:
“Bilindiği üzere “Cumhuriyetimi; 19 Mayıs 1919’da başlayan Milli Mücadelenin, büyük zaferle noktalanmasını takiben, 29 Ekim 1923 tarihinde yani bundan 95 yıl önce bugün; “Hâkimiyet kayıtsız şartsız milletindir. İdare usulü, halkın mukadderatını geleceğini bizzat ve bilfiil idare etmesi esasına dayanır. Türkiye Devletinin hükümet şekli cumhuriyettir.”  ifadeleriyle ilan edilmiştir.
O günden bu güne “Cumhuriyetimiz, aziz milletimizin tabiatına ve geleneklerine en uygun, yüksek ahlaki değer ve niteliklere dayanan, erdemli, faziletli insanlar yetiştiren, yeni ve sağlam esaslarıyla Türk milletini istikbal yolunda hızla ilerleten, halkın gelişimini ve yükselişini sağlayan, birlik ve beraberlikten, bağımsızlık ve hürriyetten asla taviz vermeyen, çağdaş dünyada hak ettiği onurlu yeri alma kararlılığını tüm dünyaya gösteren çağdaş bir yönetim şekli olmuştur.
Cumhuriyet’in sağladığı barış ve huzur ortamı sayesinde; 95 yılda eğitimden sağlığa, insan haklarından sanayileşmeye, demokratikleşmeden ekonomiye her alanda önemli atılımlar gerçekleştirmiş olan Türkiye Cumhuriyeti; köklü, büyük, güçlü, demokratik ve laik bir sosyal hukuk devleti devlet olarak pek çok ülke için örnek ve model bir devlet olmuştur.
Sizler, insanı ve toplumu biçimlendiren saygın bir mesleğin temsilcilerisiniz. Öğretmenlik, manevî doyumu hiçbir meslekte bulunmayan bir gönüllülük mesleğidir. Her gün anne-baba şefkatiyle karşıladığınız öğrencilerinizin gelecekleri sizin usta ellerinizde şekillenmektedir. Bu nedenle sizler; Vatanını koruyacak, Cumhuriyetini yaşatacak,  yüceltecek kişilikli, nitelikli, milli ve manevi değerlerine bağlı, insani değerlere saygılı bireyler yetiştirdikçe, Cumhuriyetimizin nice yıldönümleri daha güçlü daha huzurlu ve mutluluk içinde kutlanacaktır.Gençler, Sevgili Öğrenciler;

Türkiye Cumhuriyeti Dünyanın en gelişmiş ve müreffeh ülkesi oluncaya kadar var gücünüzle çalışmalısınız. Bununla birlikte bilim ve teknoloji yarışının hızla sürüp gittiği dünyamızda Atatürk’ün Cumhuriyeti emanet ettiği siz gençlere düşen görevin, tarihine, vatanına ve öz değerlerine, birlik ve beraberliğimize sahip çıkmak olduğunu da asla unutmamalısınız. Geleceğimizin güvencesi sizlersiniz. Ulu Önder Atatürk, sizlere güvenini şöyle ifade etmiştir. “Türkiye Cumhuriyeti her manası ile büyük Türk milletinin öz ve aziz malıdır. Kıymetli evlâtlarının elinde daima yükselecek, ebediyen yaşayacaktır”.
Bu duygularla, bütün vatandaşlarımızın, geleceğimizin teminatı olan çocuklarımız ve gençlerimizin Cumhuriyet Bayramını kutluyorum.”
Konuşmadan sonra öğrenciler tarafından şiirler okundu, halk oyunları oynandı.
Tören, 29 Ekim doğumlu öğrencilere verilen çeşitli hediyelerle sona erdi.

 

 

 

30-10-201830-10-201830-10-201830-10-201830-10-201830-10-2018

Devrim Mahallesi Hınıs Caddesi Hükümet Konağı Kat2 Nusaybin/MARDİN - 0482 415 1006

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.